Logo Nedir?

Logo-Amblem konusuna başlamadan önce şunu bilmekte fayda vardır kanısındayım: logo ve amblem iki farklı anlama gelecek kavramlardır.

Kurumun kendisini tanıtırken, diğer markalardan ayırmak için tasarladığı ürünlerin üzerine de yerleştirebildiği görsel bir çizim, şekil veya görüntüdür.

Markalaşma değerinin öne çıkması ile birlikte logonun da önemi arttı. Günümüzde neredeyse her firmanın, kendisine ait olan bir logosu var.

Logo tasarımı firmanızın ürün ve hizmetlerinin markalaşması için firmanıza özgün tasarlanmış semboldür. Görsel tasarım ise, markanızı popüler hale getirmek için en etkili reklam mecralarından biridir. Logo Tasarım ekibimiz firmanızın kurumsal kimliğinize uygun logo tasarımı hazırlamaktadır. Firmanızın geniş bir kitleye hitap etmesini ve alanında başarılı bir yere sahip olmasını istiyorsanız, öncelikle firmanızı temsil edebilecek size en uygun, firmanızın işleyişini ve ismini ön plana çıkarabilecek bir logoya sahip olmalısınız.

Logo Oluşturma-Logo Amblem Farkı-Logo-Amblem- Teknomina com

Logo Oluşturma

Şirketinizin Logo’sunu oluştururken dikkat edilecek noktalar

 • İyi düşünülmeli, şirketin profiline uygun tasarım yapılmalıdır.
 • Renk seçimi önemlidir. Sektörünüze göre renk seçimi yapmak başkaları üstünde bırakacağı olumlu etki için gereklidir.
 • Şirketinize özgü olmalıdır. Hazır logo kullanılmamalıdır.

Şirketinizin Logo’sunu yaptırmaya karar verdiğinizde,

İlk olarak hakkındaki tüm bilgileri aktarmanızı isteyeceğiz.

 • √ Firma hakkında bilgi,
 • √ Logoda kullanılması istenilen renkler,
 • √ Amblem isteniyorsa tercih edilen tasarım hakkında bilgi vb gibi

Şirketinizin çalışma alanına göre araştırma yaptıktan sonra size en uygun logo tasarımlarının üç farklı taslak hazırlayacak ve size verilecek internet adresinden yapılanları inceleme olanağı bulacaksınız. Üç tasarımdan sizin beklentinize en yakın olan tasarım üzerinde çalışmalara devam edilecektir.

Logo tasarım ücreti konusunda karşılıklı görüşmeler sonucunda bir fiyat söylenecektir. İlk ödeme sipariş alındığında, ikinci ödeme logo bitiminde olmak üzere iki taksitle ödeme yapabileceksiniz. Size uygun ödeme koşulları karşılıklı görüşme ile belirlenebilir.

Sert hatlar ve etli fontlarla güveni, sağlamlığı, deneyimi müşterilerim ilk görüşte fark etsin diyorsanız tercihiniz de bu yönde olmalı. İşinizin hacmi ne olursa olsun sizi yansıtan bir kurumsal logoya sahip olabileceksiniz.

Kurumlar ya da Şirketler için Logo neden gereklidir?

Logo, ticaret hayatında rakip olan şirketleri temsil ediyor. Şirketler ufak bir logo sayesinde tüketicinin kendilerini fark etmesini sağlıyor. Böylelikle tüketiciyle arasında bir bağ oluşuyor. Günümüzde neredeyse her gün sayısız markanın ortaya çıkmasıyla bu rekabet ortamı daha da kızıştı. Dolayısıyla logo da ihtiyaç haline geldi.

Logo Tasarım Süreci

 Araştırma: İlk önce logonun tasarlanacağı firma ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Şirket, başta kendi sektöründeki diğer kurumlar yani rakipler olmak üzere tüm paydaşlarını iyi gözlemlemeli ve analiz etmelidir. O sektörde kullanılan yazı karakterleri, sektörle özdeşleşen renkler, semboller, ikonlar vs. analiz edilerek tasarlanacak logo ile ilgili fikir edinilmelidir. Araştırma ve analiz sürecini taklit etmek için değil, sektörde belli bir tarz varsa onu öğrenmek için yaptığımızı unutmamalıyız. Bütünleşik pazarlama ile ilgili tüm süreçlerde olduğu gibi kapsamlı ve çok yönlü analiz, logo tasarımında da gereklidir.

Logo Amblem Farkı-Logo-Amblem- Teknomina com

Logo Amblem Farkı

 • Kurgu: Sketchler ile logonuzun nasıl olabileceğiyle alakalı çalışmalar yapılmalıdır.
 • Düzenleme: Birden fazla tarz ve renkte logo tasarladıktan sonra firmaya en uygun logonun belirlenmesi için tasarlanan logolar arasında elemeler yapılmalıdır. Tercih edilen logo üzerinde de son düzenlemeler yapılıp ardından logoya son hali verilmelidir.
 • Anket: İç paydaşlar ve odak grup araştırmalarıyla, hazırlanan logonun insanlarda oluşturduğu algı ve tepki analiz edilmelidir.
 • Sunum: Logo ile ilgili tüm süreçler bittikten sonra önce firmanın ilgili departmanlarının yöneticilerine sonra da firmanın genel müdürü veya ceo’suna logonun sunumu yapılır.
 • Tescil: Logonun hazırlanması kadar tescilinin yapılması da büyük önem taşımaktadır.

Peki Amblem Nedir?

Amblem, bir kuruma kimlik kazandıran, görüntü ve sembollerle oluşturulan simgelerdir. Bir firmanın imajını, pozisyonunu yansıtır. Tek bir harften ya da birçok harften oluşabilir. Amblem kullanılırken sembollere de başvurulur. Kurumun ismiyle bütünleşen bir sembol kullanımı yaygındır. Örneğin bir kediyi çağrıştıran marka, ambleminde kedi sembolünü kullanmayı tercih eder. Görsellikle yakalanan bütünlük sayesinde amblemin etkisi artırılır. Sanırım şu anda logo-amblem farkı daha iyi anlaşılmıştır.

Amblem Çeşitleri

Logo-Amblem iki farklı kavram olduğu gibi çeşitleri de farklı olmaktadır. amblem çeşitleri aşağıda yer almaktadır.

1.Formlarını Harflerden Alan Amblemler

2.Firma Hakkında Bir İmaj Veren Biçimlerden Oluşan Amblemler

3.Harf ve Firma Hakkında İmaj Veren (Harf ve Resimsel Biçimlerin Bir Arada Kullanıldığı) Amblemler

4.Firma Hakkında Yeni Bir İmaj Veren (Soyut veya Somut) Amblemler

Formlarını Harflerden Alan Amblemler

Tipografik amblemler, sadece bir harften oluşuyorsa o harf alışılmışın dışında bir form olmak zorundadır. Kullanılan alfabelerdeki harflerden ayrılması ve akılda kalıcılığı bu özelliğe bağlıdır. Tasarımcı burada yeni bir harf formu arayacaktır. Birden fazla harften oluşan amblemlerde ise en önemli özellik, harflerin birbirleriyle strüktür, form ve espas kombinasyonu açısından dengeli kullanımları ve alışılmışın dışında olmalarıdır.

 Firma Hakkında Bir İmaj Veren Biçimlerden Oluşan Amblemler

Bazı amblemler biçimleriyle kurum hakkında bilgi taşır. Bu tür amblemlerde sembolik motiflerden yararlanılır. Dokuma mekiğinin tekstili, kitabın yayınevini, güvercinin barışı simgelemesi vb. Ayrıca firma adı özel bir şekilden oluşmakta ise bu tip amblemlerde sembole yönelik tasarımlar yapılmaktadır; pelikan, üç balık, aslanlı, başak, karaca vb.

Harf ve Firma Hakkında İmaj Veren (Harf ve Resimsel Biçimlerin Bir Arada Kullanıldığı) Amblemler

Formlarını harflerden alan ve firma hakkında imaj veren biçimlerden oluşan amblemlerin kombinasyonlarıdır. Bu tür amblemler, firma hakkında bir imaj verirken firma adının baş harfi ile de diğer firmalardan ayrılmasını kolaylaştırır ve akılda kalma yüzdesini artırır.

Yeni Bir İmaj Veren (Soyut veya Somut) Amblemler

Günümüzde harflerle yapılan amblemlerin çokluğu, akılda kalıcılık oranını büyük ölçüde düşürmüştür. Bu nedenle yeni bir imaj veren amblemler aranmaktadır.

Amblem Tasarımında Aranan Özellikler

1.Özgünlük,

2.Sadelik,

3.Estetik,

4.Endüstriyel ve ekonomikliktir.

Logo Amblem Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Logo kurumun adını yansıtır
 • Amblem bir anlam içeren şekil ve sembollerden oluşur.
 • Logo harflerden, kelimelerden oluşur.
 • Örneğin; Google bir ambleme değil, logoya sahiptir. Sadece kelimeden ve fontlardan oluşur.
 • Amblemde kurumun ismi yer almaz, amblemde sadece kurumu yansıtan bir sembol vardır.

Logo Amblem İçin İletişim

kurumsal markanızı tam olarak yansıtacak bir logoya sahip olmak istiyorsanız, grafik tasarım uzmanımızla tanışmalısınız. Bizimle iletişime geçiniz.